Algoritma Nedir? – Neden Önemlidir?

 Algoritma Nedir? Neden Önemlidir?

Bu yazımda sizlere yazılım ile ilgilenenlerin mutlaka bilmesi gereken algoritma konusu hakkında bilgi vereceğim. Yazılıma başlamak isteyenlerin genel sorusu şudur: “ Yazılıma nereden başlamalıyım?” ya da “ Hangi programlama dili ile başlamalıyım?” gibi sorular. Bence yazılıma ilk olarak algoritma öğrenerek başlamalısınız. Çünkü programlama dilini herkes öğrenebilir ama önemli olan karşılaştığınız sorunlara nasıl bir yöntem uygulayacağınızı bilmek ve uygulamaktır. Bu yüzden algoritma bizler için çok önemlidir.

Gün içerisinde algoritmayı çok sık kullanırız. Yemek yaparken, spor yaparken, ders çalışırken, plan yaparken… gibi örnekler birer algoritma örneğidir. Peki nedir bu algoritma? Bize faydası nedir?  İşte bu soruların cevapları…Algoritma Nedir?

Belli bir soruna çözüm bulmak ya da belli bir amaca ulaşmak için veri modeline dayandırılarak adım adım ortaya koymak ve bunu bilgisayar ortamında herhangi bir programlama diliyle kodlamaya algoritma denir. Yani bir amaca ulaşmak ve bu amaca ulaşmak için kullandığımız yöntemlerdir.  Adım adım kısmını vurguladım. Çünkü bu kısım çok önemli eğer bu adımlar takip edilmezse bir sorunla karşı karşıya gelinebilir ve çözüme ulaşmadı zorluklar çekilebilir.  Çok basit bir örnekle bu yazıyı açıklayalım.

Görüldüğü gibi her algoritmanın şeması bir başlangıcı ve bir sonu bulunmaktadır. Yani algoritmalar açıkça belirtilmiş başı ve sonu olan adım adım ilerleyen işlemler kümesidir.

Algoritmanın Kuralları

Evet, algoritmada adım adım ilerlemek gerek demiştim. Bu işlemleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz bir de onlara bakalım. Bazı temel algoritma kuralları vardır.

 1. Her giriş bilgisi için mutlaka bir çıkış bilgisi üretilmelidir.
 2. Sonlu sayıda adımla bir sonuca ulaşılmalıdır.
 3. Etkin olmalıdır.
 4. Hep aynı sonucu vermelidir.
 5. Uygulanabilir olmalıdır.
 6. Nesnel olmalıdır.
 7. Gereksiz tekrarda bulunulmamalıdır.

Algoritma Ne İşe Yarar? Neden Gereklidir?

Algoritmanın bize günlük hayatta, matematik ve programlama gibi çeşitli alanlarda kolaylık sağlamaktadır. Hayatımızı bir düzene, bir plana göre ayarlayacağımızda bile algoritmayı kullanırız. Eğer bir düzene göre ayarlamasaydık her şey karışırdı ve çok emek sarf ederdik. Ama algoritmanın sayesinde işlerimizi çok daha kolay halledebiliyoruz. Çünkü bir amaç var ve bu amaca gidecek yoldaki işlemleri biliyoruz ve işlerimiz bu sayede adım adım ilerliyor ve bizi sonuca götürüyor.

Algoritmanın temelini atan Harezmi’den bahsetmemek olmaz. Harezmi; toplama, çıkarma, ikiye bölme, bir sayının iki katını bulma, denklem çözümü gibi cebirsel işlemleri açıklayarak bugünkü algoritmanın temelini attı. “Cebir’in Atası” olarak adlandırılan El-Harezmi, 18. yy ’da matematik ve programlama alanında çok başarılı işler yaptı.

 

Algoritmanın İskeleti

 1. Başla
 2. Kullanılacak gereksinimlere göre tanımlamalar
 3. Yapılacak işlemler
 4. Elde edilen sonuçların kullanıcıya sunulması
 5. Bitir

Basit bir örnekle sizlere algoritma iskeleti oluşturacağım.

 1. Başla. (1. adım)
 2. X sayısını oku.  (2. adım)
 3. Y sayısını oku. (2. adım)
 4. Z=X+Y işlemini yap. (3. adım)
 5. Z’yi ekrana yazdır. (4. adım)
 6. Bitir. (5. adım)

 Algoritma İle Problem Çözme

Bir problem için sadece 1 tane çözüm yoktur elbette. Eğer bir problem için birden çok algoritma geliştirilmişse içlerinden en uygun olanı seçilmeli ve uygulanmalıdır. En uygun olma durumunu da problemin kendisi ve üzerinde çalışılacağı girdi ve sonuç kümesi belirler. Uygun olma durumu için hangi çözüm yöntemleri uygulanmalıdır şimdi onlara bakalım.

PROBLEM ÇÖZME TEKNİKLERİ

 1. Problemin hakimiyetinin sağlanması
 2. Gereksinimlerinin tespit edilmesi
 3. Alternatif algoritmaların kullanılması
 4. Kodlamaya geçiş
 5. Kod iyileştirme

Yazılıma başlamak isterseniz html ile başlayabilirsiniz. Html nedir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.