Asp.Net Nedir ?

Asp.Net
Asp Net

Asp.net in açılımı ACTIVE SERVER PAGE diye adlandırılır. Server(Sunucu) tabanlıdır. Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir web geliştirme teknolojisidir. Microsoft.Net Framework temellidir.
.Net ise tüm teknolojileri bir araya getirir. Asp.net ile oluşturduğunuz web siteleri, dinamik web sitesi olarak da adlandırılır.
Asp.net web sitenizin güvenliği için oldukça güvenilir bir programlama dilidir. Sayfanızı ziyaret eden kişiler asp kodlarınızı göremediği için web sayfanızı daha güvenilir kılar.
Asp.net, windows işletim sistemine sahip sunucular için kullanılan bir kodlama çeşididir. Genellikle HTML ile kodlanmaktadır sayfanızı  işlevselliğini arttırmak için teknik programlama dillerini kullanmak isteyebilirsiniz.

Önemli bir ayrıntı ise, ASP Net ve ASP ikisini karıştırmamanız lazım. çünkü ASP.Net , ASP’ye göre daha ileri gelişmiş bir teknolojidir.

Asp.net ilk olarak C#, Visual Basic gibi diller olmak üzere birçok yazılım dilini kullanma imkanı sağlar. Bir proje hazırlarken kodlar proje tasarımının bulunduğu sayfadan farklı bir sayfaya yazılacağı için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Hazır kütüphaneler rahatlıkla kullanılabilir,
Proje tasarım kodlarını Default.aspx sayfasında aspx uzantısı ile tutulmakta olduğu gibi diğer işlemler Default.aspx.cs sayfasında Default.aspx.cs uzantısı ile tutulacaktır.
Bu durumda kodlarınız belli bir düzen içerisinde olacağından dolayı kodlarınız karışmayacaktır ve performansınızı etkilemeyecektir. 

Asp.Net ile Veri Tabanında Kullanımı:

Asp.Net’in Sql veri tabanına ulaşması için kullanılan sınıflar:

 • SqlConnection: Veri tabanına bağlanmak için kullanılır.
 • SqlCommand: MsSql üzerinde çalışacak komutları tutar. Veritabanı üzerinde sorgulama, ekleme, güncelleme, silme işlemlerini yapmak için kullanılmaktadır.
 • SqlDataReader: Veri tabanından veri döndürülmesi sağlanır.
 • ExecuteReader(): Select sorgusu çalıştığında ve sonuç döndürüleceği zaman kullanılmaktadır. ExecuteReader komudu ile sorgulama yapıldığında bir kayıt kümesi elde edilir ve OleDbDataReader nesnesine aktarılır.
 • ExecuteScalar(): Geriye bir satır bir sütun döndüren sorgularda kullanılır.Bu komutun geri dönüş değeri object türündendir.
 • ExecuteNonQuery(): Insert,update,delete gibi geriye sonuç döndürmeyen sorgularda kullanılır. Veri tabanındaki kayıtlarda değişiklik yapmak için kullanılır.
 • DataTable: Birden fazla satır ve sütun içeriği almak için kullanılır. Veri tabanından veri çekimek için kullanılır.

Asp.Net ile Çalışmak için Kullanılan Programlar:

 • Microsoft SQL Server (veri tabanı işlemleri için)

Asp.Net Özellikleri:

 • Dinamik Web uygulamaları geliştirebilmektedir,
 • İçerik ve kod birbirinden farklı dosyalarda bulunmaktadır,
 • Yazılan kodlar hemen derlenebilir. 

Uygulamalar
Uygulamalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir