Back-end Nedir, Back-end Developer Ne İş Yapar?

Back-end Developer Nedir, Ne İş Yapar?

 

Back-end Nedir?

Back-end bir web sitesinde veya bir uygulamada kullanıcıların görmediği tarafın tamamına verilen isimdir. Yani bir yazılımın nasıl çalıştığı ile alakalı kısımdır. Buna bir örnek verecek olursak eğer; herhangi bir web sitesine kayıt olurken üyelik formuna bilgilerimizi girip “kayıt ol” butonuna basarız. Peki siteye her giriş yaptığımızda site bizi nasıl hatırlıyor? Üyelik formuna girmiş olduğumuz bilgiler alınıp veri tabanına işlenir. Tüm bu işlemler web sitenin arka planında yani back-end kısmında gerçekleşir.

Back end Developer Ne İş Yapar?

Back-end developer, bir web sitesinin server kısmında gerçekleştirilen hareketleri programlayan kişidir. Front-end developer’in aksine uygulamanın nasıl göründüğüyle değil nasıl çalıştığıyla ilgilenirler. Örneğin bir kullanıcının hesap bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol etmek, web sayfasındaki ya da bir uygulamadaki komutların/görevlerin işleme alınmasını sağlamak, bir yazılımın her işleminin kesintisiz ve sorunsuz çalıştığından emin olmak back end developerın işidir. Bütün bu işleri yaparken bir programlama dili (C++, C#, Python, PHP vs.) kullanırlar. Bir film sahnesi düşünün. Kadraja girenler (kişiler, eşyalar vs.) izleyicinin gördüğü kısım ise kamera arkasında kalanlar (yönetmen, kameraman vs.) izleyicinin göremediği kısım olur. Yani biz oyuncuları front-end, kamera arkasında kalanları da back-end olarak düşünebiliriz. Back end developerlar server, veri tabanı ve uygulamanın birbirleri ile iletişim halinde olabilmeleri için PHP, Python, Java vs. ile uygulamayı geliştirir. MongoDB, Oracle, Redis,  MYSQL, SQL Server gibi araçlar ile de veriyi bulur, kaydeder veya değiştirip sunarlar.


Back-end Developer Özellikleri

  • Kod yazmayı sevmek
  • Birden fazla programlama diline hakim olmak
  • Hataları hızlı bir şekilde çözebilmek
  • Zend, Symfony, Laravel gibi platformları kullanabilmek

(Linux bilmek ayrı bir avantaj sağlayacaktır.)

Back end ve Front-end Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Frond-end developer, kullanıcıya görünen kısımken back end arka plandır.
  • Front-end developer HTML, CSS, JavaScript kullanırken back end developer programlama dili (Python, C#) kullanır.
  • Back end developerın yaptığı bir hata, şirkete bir front-end developer tarafından yapılan aynı ölçekte bir hatadan daha pahalıya mal olabilir.
  • Back-end developer web sitesinin işlevselliği ile ilgili kodları yazarken front-end developer HTML, CSS, JavaScript gibi web sitesinin arayüzü için kullanılan kodlar ile web sitesinin görsel kısmını oluştururlar.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir