C++ Dili Nedir? Bu Dil ile Neler Yapılır?

C++ dili
C ++

C++ dili Kullanım Alanları

Birçok lisede ve okulda programlamanın başlangıcı olarak öğretilen C++; genel amaçlı , orta seviyeli, Nesne Yönelimli Programlama gibi yöntemlere imkan veren bir dildir. C++ dili C dilinden türemiştir ve C dilinden farkı Nesne Yönelimli Programlamaya imkan sağlamasıdır. NYP sayesinde oyun, sürücü yazılımları, görüntü işleme gibi hız gerektiren yerlerde kullanılır.
Nesne Yönelimli Programlama: Kısaca NYP, her işlevin nesneler olarak soyutlandığı bir programlama yaklaşımıdır ve NYP destekleyen diller yüksek seviyeli dillerdir.
C++ öğrenmesi meşakkatli ama size getirisi fazla olacak bir dildir. Bu dile hakim olduktan sonra birçok oyun tasarlayabilirsiniz. C++ ile tasarlanan popüler oyunlar: League of Legends, Counter-Strike, World of Warcraft, Doom 3.

C++ Fonksiyonları

Şimdi C++ dili özelliklerine bir göz atalım;
Yazdırmak istediğimiz kod her zaman süslü parantez { } içine yazılır. Kodu ne kadar doğru yazarsak yazalım; başta ve sonda süslü parantez olmazsa kod çalışmaz.
#include  <stdio.h> -> C++ dili standart giriş/çıkış kütüphanesini program edilmiş olur. Kütüphanede tanımlanmış bütün tür,komut ve fonksiyonlar program içerisinde kullanılır hale getirilmiş olur.
main-> C++ ana fonksiyonudur. Main fonksiyonu, tüm C++ dili programlarının çalıştırılmaya başlandığı noktadır.
printf->ekrana yazı yazdırmak için kullanılır.
scanf->kullanıcıların girdiği verileri işleyip değerlendirmemize yarayan fonksiyonlarda giriş fonksiyonları adı verilir.
int-> tam sayı %d
float->kesirli sayı %f
double->daha uzun sayılar float %lf
char-> karakter %s,%c
yazdırmak istediğimizi bu ifadeleri kullanarak yazdırırız.

Koşul ve İf-Else Yapıları

Bu yapılar,koşullu işlem yapan kontrol yapılarıdır. Eğer bir koşul olumlu ise if den sonraki kısım çalışır ve elseden sonraki kısım atlanır. Koşul olumsuz ise if den sonraki kısım atlanır ve elseden sonraki işlemler gerçekleşir.

 C++ Dili Neden Öğrenmeliyim?

C dilini iyi biliyorsunuz birçok modern program dilini kolayca öğrenebilirsiniz. Web uygulamaları geliştirmek istiyorsanız C dilini biliyor olmanız algoritma mantığını oturtmanız açısından çok iyi olacaktır. C ve C++ hayatımızın her yerinde mevcut. Gerek Chrome gibi web browserler olsun; gerekse günlük hayatta oynadığımız popüler oyunlar olsun C ve C++’ ı  her yerde görmek görmek mümkün. Yüksek performanslı oyunlar, uygulamalar yazmak  ve yazdığınız uygulamanın donanım ile haberleşmesini istiyorsanız C ve C++ dilleri sizin için biçilmiş kaftan.


Şimdi C++ dili ile “Hello World!” yazdıralım:


#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

main ()
{
printf (“Merhaba Dünya!”);
}

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir