Çevrimdışı Web Site İndir Araçları

Çevrimdışı Web Sitesi İndirme Araçları

Bugün sizlerle beraber çevrimdışı olarak web site indir işlemi yapan araçlar hakkında konuşacağız. Birazdan anlatacağım yazılım ve araçların amacı tasarımını veya işleyişini sevdiğiniz bir web siteyi kişisel bilgisayarınıza indirerek yerel sürücüye kopyasını oluşturmaktır. Anlatacağım bazı yazılımların indirilen web sitelerin üzerinde kolayca değişiklik yapabileceğiniz araçlar bulunuyor. Tabi bunlar offline (Çevrimdışı) olduğu için sadece kopyaladığınız içerikte değişiklik yapmış olacaksınız. Lafı çok uzatmadan önerdiğim bazı yazılımları sizinle paylaşayım.

1-) BackStreet Tarayıcısı

İlk yazılımımız BackStreet Browser adında kuvvetli bir offline tarayıcıdır. Hızı oldukça yüksek birden fazla parçalı web sitelerini görüntüleme ve istenildiğinde indirme yazılımı. Gerekli dosyalar indirildikten sonra web site içerisindeki tüm linkler internet bağlantısı olmadan rahatlıkla gezebileceğiniz eksiksiz bir kopya oluşturulur. Bir site indir işlemi yapılırken internet bağlantınızın kopması durumunda “Oturumu devam ettir” özelliği ile internet bağlantısı sağlandıktan sonra kaldığı yerden devam edebilir. “Oturumu güncelle” özelliği ile önceden indirilmiş web siteleri güncellemek ve son hali ile yedeğini almış olduğunuzdan emin olmak için kolay bir yöntem. Ayrıca bu yazılım indirilen web site dosyalarını sıkıştırılmış haline getirerek saklamanıza olanak sağlar. Program ekranında görülen hızlı tarayıcı sıkıştırılmış web sitelerinde kolayca gezinmenize olanak sağlar. Yazılımın dezavantajı ise en son sürümün dahi eski olması. En son çıkan sürümü windows7 desteği bulunmakta. İndirilen dosyaları URL sayılarına, boyutuna ve türüne göre filtreleme özelliği bulunuyor. Parola korumaları sitelere erişmek için bu yazılım en doğru tercih olur.

2-) HttTrack

HttTrack yazılımının ilk anlattığımızdan programdan farkı aslında tam olarak sadece web site indir konusunda yetkin olması. Bu yazılım sayesinde beğendiğiniz bir web sitesinin temasını olduğu gibi kopyalayabilirsiniz. Yazılım kopyalanan web sitesinin size sadece HTML dokümanlarını sunar. Bu özelliği sayesinde istediğiniz kod editörü ile web sitesini istediğiniz tasarıma dönüştürebilirsiniz. Basit arayüzü sayesinde kullanımı kolaydır. Web site indir işi bitmeden internet bağlantınız giderse işlem yarıda kalır ve sitenin tamamı kopyalanmaz. Bu gibi durumlarda bu yazılım için siteyi baştan indirmek akılcı bir çözüm olur.

3-) Çevrimdışı Explorer Enterprise

Sıradaki yazılım Dial-Up (Çevirmeli Ağ) modem kullanılan zamanların vazgeçilmezidir. Gezmek istediğiniz web site indir işlemini yaptıktan sonra gezmenize olanak sağlıyor. Ayrıca bu yazılım indirilen web sitelerini oldukça kolay bir şekilde düzenlemenize yarayan küçük araçları bulunuyor. Yazılım indirilen dosyaları çevrimdışı okunacak şekilde sıfırdan kodlaması sayesinde sunum yapmak gibi alanlarda kullanılabilecek web uygulamaları oluşturuyor. Yazılımın ücretli haline sahip olduğunuzda proje başına 100 milyon url indirmenize olanak sağlıyor. İndirilen içerikleri istediğiniz biçimde kayıt edebilirsiniz. Bu biçimlerin bazıları: ZIP, EXE, WARC. Yazılımın en güzel özelliklerinden bazıları, esnek ve çeşitli ayarlar ile size ne indirmek istediğiniz konusunda tam yetki vermesi, indirmek için gerekli olan zamanı ayarlamak, sürekli değişen web siteleri için gerekli makroları kurmak ve daha niceleri. Ücretli versiyonunu satın aldıktan sonra süresiz güncelleme hakkına sahip oluyorsunuz.

4-) PageNest

1999 Yılından itibaren piyasada söz sahibi olan PageNest ismini daha önce duymuş olabilirsiniz. Diğer yazılımlar gibi internet üzerinden herhangi bir site indir işlemi için tasarlandı. Kurulum dosyasının boyutu oldukça küçüktür. Uygulama arayüzünden bahsedecek olursak, sol bölmesinde bulunan kategorilerine göre sınıflandırılmış ve indirilmiş web sitelerini bulabilirsiniz. Bu gruplandırma sayesinde internete bağlı olmadığınız zamanlarda indirilen web sitelerinin türlerine göre kolayca ulaşmanızı sağlar. Yazılımın bir diğer özelliği ana menüde bulunan “Yeni site ekle” butonuna bastığınızda karşınıza çıkan iletişim kutucuklarında site URL kısmını eliniz ile girmenize gerek kalmadan web tarayıcınızda hangi site açıksa kutucuk altında seçenek olarak çıkar ve kolayca web adresini girmenizi sağlar. Web sayfasının dosyaları indirirken internet bağlantınızın kesilmesi durumunda indirme durur. Tekrar bağlantınız geldiğinde PageNest tarafından hazırlanan raporda hangi dosyanın indirildiğini ve hangi dosyanın yarım kaldığını ayrıntılı şekilde görebilirsiniz. Bu yazılımı ticari amaç için kullanmayı planlıyorsanız kesinlikle profesyonel sürümünü edinmelisiniz. Bu sürüm ile birlikte gelen ekstra özellikler hâlihazırda kolay olan kullanımı daha kolay hale getiriyor.

 

5-) Teleport Pro

Diğer anlattığımız programlardan işleyiş açısından farklı olmayan Teleport Pro herhangi sevdiğiniz bir siteyi indirmenize olanak sağlıyor. Bir web sitesinin nasıl yapılandırıldığını anlamanın kolay bir yoludur bu yazılım. İndirilen web sitenin dizin yapısını olduğu gibi alır ve değişmesine izin vermez. Bu özelliği web sitesinin çoğaltılmasını sağlar. Aynı dizin yapısı ile siteyi bir başka host’a yüklerseniz aynı siteyi elde etmiş olacaksınız.  Yazılımın arama fonksiyonu bulunmakta. Arama fonksiyonunun güzel tarafı herhangi bir arama yaptığınızda ek olarak aynı türde olan dosyaların tümünü gösterir. Bu çalışmalarınızı daha hızlı yürütmenize olanak sağlıyor. Teleport Pro bir Windows aracıdır. Diğer işletim sistemleri için sürümü yoktur.

 

Tüm bu yazılımlar birçok amaçla kullanılabilir. Ben size kendimce neden bu yazılımlara ihtiyaç duyacağımızı anlatmak isterim. Örneğin bir şirkette web tasarım uzmanı olarak çalışıyorsunuz. Esinlenmek isteyeceğiniz web siteler olabilir. Bu siteleri zaman buldukça indirerek kaynak kodlarını depolayabilirsiniz. Bir başka örnek bir yerde sunum yapacaksınız ve sunum yapacağınız mekânda internet erişimi bulunmamakta. Sunum yapacağınız web siteyi yerel dosyalarınıza indirerek istediğiniz zaman bu yazılımlar aracılığı ile açarak sunumu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun gibi birçok amaçlarda kullanılabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir