Donanım Birimleri Nedir? Ne işe Yarar?

Donanım Birimleri

          Donanım Nedir?

Donanım, bir görevin yada bir işin yapılabilmesi için gereken parçalardır. ( eski tanım ile alet edevat)

Günlük hayat olarak bilgisayarın parçaların da karşımıza çıkan bu terim, genel olarak bilgisayarın elle tutulan ve göz ile görülebilen her şeyi donanımdır.

Yazılımların çalışabilmesi için donanıma ihtiyacı vardır.

SSD Nedir?

Solid-State Drive (Katı Hal Sürücüsü), bilgisayar depolama sisteminde ikincil depolama işlevinde bulunan bir donanım birimidir.  SSD’ler verileri flaş hafıza çiplerinde depolar. Standart bir Hard diskten daha hızlı çalışır ,  RAM ile aynı biçimde çalışmaktadır verilere erişim  hızı daha yüksektir. 

 

HDD Nedir?

Hard-Disk (Sabit Disk), verilerimizi kalıcı olarak saklayan depolama birimdir. Dönmekte olan bir mil üzerine sıralanmış olan; plastik ya da metalden yapılmış üzeri manyetik tabaka ile kaplanmış plakalar ve bu plakaların alt-üst kısımlarında bulunan okuma/yazma kafaları ile oluşmaktadır. Bilgisayar üzerinde kayıt yapmış olduğumuz her veri disk üzerinde bulunan manyetik tabakalar üzerine kayıt edilmektedir. 

 

Ana Kart Nedir?

Bilgisayarda bulunan parçaları üzerinde bulunduran ve bu parçalar arasındaki etkileşimi sağlayan birincil devre kartıdır. 

 

Anakart
En Önemli Donanım Olan Anakart Görseli

 

Standart bir ana kart üzerinde bulunan bileşenler; İşlemci, Chipset (Yonga seti), RAM, ses kartı, ekran kartı , ethernet kartı , bios , RAM slotları, AGP slotları, PCI slotları gibi birçok bileşenin bir arada bulunduğu ve etkileşim sağlandığı bir devre kartıdır.

  • Chipset(Yonga seti):

Anakartın beyni konumunda yer almaktadır. Bütün işlemleri denetleyen âdeta bir denetçi diyebiliriz, donanımlar arası veri akışının denetimini yapar ve bundan dolayı bilgisayarınızın özellikleri ve hızı üstünde büyük bir öneme sahiptir.

Bilgisayarınızın ihtiyaç duyacağı tüm bilgileri geçici olarak depolayan, aşırı hızlı bir bellek çeşididir.

  • Ekran Kartı:

Bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimdir.  Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veri yollarını kullanan PC kartları olarak veya ana kart üzerinde chipset içerisinde yerleşik olarak da bulunabilir.

  • Veri yolu (BUS):

Ana kartta bulunan bütün aygıtlar arasındaki veri iletişimini sağlayan devredir. Adres veri yolu ve Standart veri yolu olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Standart veri yolu bilgisayar üzerinde yapılan işlemlerle ilgili verileri aktarırken, Adres veri yolu, verilerin nerelere gideceğini belirler.

Veri yolu
Veri yolu anlatım görseli
  • Ethernet Kartı:

Bilgisayarlarla ağın iletişim kurmasını sağlayan, ağa fiziksel olarak bağlanan bir arabirim kartıdır.  Ana kart üzerinde bulunan yuvaya yerleştirilerek bilgisayar ağlarında bulunan diğer bilgisayarlarla veri alışverişini sağlamakta kullanılan donanım birimidir. Ağda bulunan bu sistemleri birbirinden ayırt etmek için kendilerine özgü olan Mac adreslerini kullanırlar.

Donanım - Ethernet Kartı
Bir Diğer Donanım Ethernet Kart Örneği

 

Veri Türleri (donanım)

  • ISA (Industy Standart Architecture) Nedir?

İlk kullanımı 1984 yılında gerçekleşen veri yoludur. İlk üretilen veri yoludur, ana kart üzerinde bulunan 8 Mhz‘lik saat hızına sahiptir.

16 bitlik veri yolu genişliğine sahiptir.

Siyah renkli yuvalara sahiptirler.

Üretimi artık yapılmamaktadır.

  • PCI (Peripheral Pompenent İnterconnect) Nedir?

Günümüzdeki masa üstü bilgisayarlarda kullanılan en yüksek performansa sahip veri türüdür. İntel tarafından geliştirilmiş olan bu veri yolu 36ve 64 bitlik versiyonları ile piyasada yer almaktadır.

Pci Örneği
Pci Örneği resim

33 Mhz ve 66 Mhz saat hızında çalışırlar.

Beyaz renkli yuvalara sahiptirler.

Tak- çalıştır özelliğine sahiptir.

 

 

 

  • AGP (Advanced Grapich Port) Nedir?

Günümüzde sadece ekran kartlarında kullanılan veri yoludur. 3 boyutlu grafikler, tam ekran video gibi uygulamalar geliştikçe daha geniş bir bant genişliğine sahip olmuştur.

Agp Kartı
Agp Kart Örneği

Hızlandırılmış grafik portu veya gelişmiş grafik portu olarak da adlandırılır.

AGP veri yolu, 32 bit genişliğindedir ve 66 MHz hızında çalışır. Toplamda bant genişliği 266 MB/sn.dir. AGP, 533 MHz veri yolu hızına çıkabilen ve özel  bir sinyalleşme metoduyla aynı saat hızında 2, 4 ve 8 katı daha hızlı veri akışının sağlanabildiği 2xAGP, 4xAGP ve 8xAGP modları vardır. 2xAGP’de veri akış hızı 533 MB/sn. olmaktadır.

 

  • PCI-Express Nedir? (donanım)

Ana kart üzerinde yer alan ve ekran kartının takıldığı bir genişleme yuvasıdır.  PCI-X ile karıştırılmamalıdır.

PCI express
PCI express yuvası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.