Elon Musk Neuralink tanıttı ! Neuralink nedir ?

Bilim-kurgu filmlerini aratmayacak proje

Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su olan Elon Musk yeni projesi Neuralink ile herkesi heyecanlandırdı , Elon Musk’ un şimdiye kadar yaptığı en ilgi çekici projelerinden biri Neuralink oldu . Beyne yerleştirilecek olan bu çipin  öncelikli amacı hafıza kaybından görme engeline kadar olan çeşitli nörolojik hastalıklarının tedavi edilmesi olarak gösteriliyor . 28 Ağustos’ta tanıtımı yapılan Neuralink hakkında şaşırtıcı detaylar açıklandı. Tanıtım sırasında konuşan Elon Musk bu lansmanı hiçbir yatırım için değil , sadece zeki beyinleri çekmek için yaptıklarını savundu. Yani Musk gerçekten dahi beyinlerle çalışmak istediğini tekrar vurgulamış oldu.

Elon Musk Neuralink Nasıl çalışıyor ?

Neuralink çipi
Elon Musk bir prototip çip tutuyor

 

Şirketin geliştirdiği  cihaz, insan saçından bile daha ince esnek tellerle tutturulmuş 3.000 elektrot içeriyor. Ve 1.000 beyin nöron hücresinin aktivitesini izleyebiliyor.  Bu sayede de çip beynin bir bölümünü takip edebiliyor. 24 saatlik şarj ömrü olan çip kablosuz bir şekilde şarj edilebiliyor. Tasarım özelliklerine bakacak olursak  işitme cihazını anımsatan bir tasarıma sahip  olan çip 23 mm çapında ve 8 mm kalınlığında bulunuyor.

Makine öğrenmesi kulanılarak geliştirilen bu çip, bir algoritma sayesinde nöron aktivitesi tahmini bile yapabiliyor. Ancak Neuralink şirketi , Nöronların tepkilerinin bilgisayar ortamına nasıl bir yöntemle aktarıldığını açıklamıyor.

 

 

 

Elon Musk Neuralink
Elon Musk Neuralink

Çipin tasarımını anlattıktan sonra Elon 3 tane domuzu tanıtarak bu hayvanlar üzerinden çipin nasıl çalıştığını gösterdi .

Domuzlardan birincisinin bazı nörolojik sorunları olduğu ama Neuralink kullanmadığı belirtildi. Domuzlardan üçüncüsüne daha önceden  Neuralink çipinin takıldığını ancak sonradan çıkartıldığı söylendi.Burada Elon Musk’un dikkat çekmek istediği nokta bu çiplerin kolayca çıkarılabildiği ve güncel bir versiyonuyla değiştirilebileceği oldu.

 

Şimdi olayın asıl kahramanı olan ikinci domuzdan bahsedelim. Bu domuz 2 aya yakın bir süredir bu çipi kullanıyor . Etkinlikte kullanılan bu domuzun beynine yerleştirilen çip sayesinde  domuz her yemek aramak için burnunu bir yerlere değdirdikçe çip çalışıyor ve beyninin nöron sinyallerini görmemizi sağlıyor

 

 

 

Peki beyne nasıl yerleştirilecek  ?

En çok merak edilen sorulardan birisi de beyne nasıl yerleştirildiği oldu.Kulağa çok korkutucu gibi gelse de işlemin gerçekten çok basit olduğu belirtiliyor. Neuralink projesinde görevli bilim insanları bu işlem için bir robot geliştirdi. Bu robot sayesinde operasyon göz ameliyatları kadar basit oluyor ve işlem birkaç dakika içinde gerçekleşiyor.

Çipi yerleştiren robot
Çipi yerleştiren robot

 

Otomatik cerrahi aletleri , beyin tarama kameraları ve sensörleri barındıran bu makinede çip yerleştirilecek kişinin kafatasının yerleştirildiği bir bölme bulunuyor .

Cihaz öncelikle işlem sonrası yerine yerleştirmek üzere hastanın kafatasının bir kısmını çıkarıyor. Daha sonra damarlardan kaçınarak 5 mikron kalınlığında tel demetleri ve 6 milimetre yalıtım içeren bir iğneyi beyne yönlendiriyor  ve insan saçından bile daha ince telleri beynin içerisine adeta bir dikiş makinesi gibi işliyor.

En ilgi çekici nokta ise bu işlemler hastaya hiçbir anestezi uygulanmadan gerçekleşiyor ve hiçbir kanama olmadan işlem bitiyor.

 

 

Neuralink projesi  hakkında  değişik teoriler olsa da çığır açıcı bir yenilik olduğu kesin. Sizin Neuralink hakkında düşünceleriniz neler?

 

 

C# SHARP NEDİR? | C# İLE NELER YAPILIR ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.