Programlama Dili Nedir? En Çok kullanılan Diller

En Çok Kullanılan Programlama Dilli

 

En çok kullanılan programlama dilini sizde merak ediyorsunuz değil mi ? Programlamaya yeni başlayanların, karşılaştığı sorun nereden başlayacağını bilememek. Bunun için sizler için en çok kullanılan programlama dillerini sıralayıp, biraz bahsedeceğiz. Ne üzerine çalışacağınızın kararını veremediyseniz doğru yerdesiniz.

 

        1-   JAVA

en-cok-kullanilan-programlama-dilleri

Java, 1991 yılında geliştirilen bir dildir. Nesne tabanlı bir programlama dilidir. Günümüze kadar popülerliğini koruyan bil dil olmasına karşın öğrenmesi büyük sabır gerektirir.  Android platformda uygulama yazarken kullanılan bir dildir. C ile C++ dillerinin iyi özelliklerini almış bir dildir. Her ortamda çalışabilen bir programlama dili dir. Masaüstü uygulama da geliştirebilirsiniz android uygulama da geliştirirsiniz. Örnek vermek gerekirse masaüstü bir uygulama olan minecraft, java programlama dili ile geliştirilmiştir.

 

       2-  PYTHON Programlama Dili

Python, üst düzey bir programlama dilidir ve gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. Başlangıç seviyesinde kolay bir dildir olsa da, çoğunlukla üst düzey programlama amacıyla kullanılır. Genellikle yapay zeka alanında çalışanların kullandığı bir dildir.

 

     3-  PHP Programlama Dili

Dinamik ve etkileşimli web sitelerini oluşturmak için kullanılan bir dildir. Facebook ve Yahoo gibi siteler php programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur.

 

    4-  C Programlama Dili

Çok eski bir proğramlama dilidir. 1970’lerde geliştirilen bir dil olsa da halen efsane olarak görülmektedir. Birçok dil c dilini örnek alarak geliştirilmiştir (c++ ve c# dilleri gibi). Bu dille işletim sistemi bile yazabilirsiniz.

 

    5-  C# (sharp) dili

C#, bir diğer adıyla C Sharp.

Microsoft’un geliştirdiği bir dildir. Visual studio platformunda kullanılan bir dildir. Bu platformda c# dili ile masaüstü, mobil ve web alanlarında uygulama yazabilmek mümkündür.

 

    6-  C++ Proğramlam dili

C++’da C gibi 1970’lere dayanıyor. Bilgisayar bilimleri derslerinde başlangıç seviyesi olarak gösterilen bir dildir. Oyunlarda, işletim sistemlerinde ve uygulamalarda ana dil olarak kullanılmaktadır.  Performans söz konusu olduğunda tercih edilen bir dildir. Çünkü daha çok güncellenen bir dildir.

      7-  JavaScript Proğramlam dili

Hem kamu hem de özel sektörde kullanılmaktadır.

JavaScript GitHub üzerinde de kullanılmaktadır. Web sitelerinin etkileşimli ögeler oluşturulmasında kullanılsa da, oyun geliştirme alanında hatırı sayılır bir dildir. Bir projenin front-end kısmında yani kullanıcıların gördüğü tasarım kısmında çalışacaksanız kullanacağınız bir programlama dilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.