Erasmus nedir? Nasıl Gidilir?- Batuhan Yap ile Röportaj

Merhaba arkadaşlar bugün size erasmus hakkında bilgiler vermesi için daha önce erasmus programına katılmış bir üniversite öğrencisi ile röportaj yaptık. Batuhan YAP kardeşime bu röportaj için bize vakit ayırdığından dolayı buradan çok teşekkür ettiğimi söylemek isterim. Şimdi  sorularımıza verdiği cevapları ile sizi baş başa bırakıyorum.

Kişisel web sitesindeki daha fazla içerikten faydalanabilirsiniz. Tıklayınız…

Sorular

 1. Öncelikle senin hakkında birkaç bilgi öğrenebilir miyiz?

  batu yap
  BATUHAN YAP
 2. Erasmusa nasıl gidilir? Gereklilikler nelerdir?
 3. Erasmus için ülke, şehir, ve okul seçimi nelere göre yapılır?
 4. İngilizce yeterlilik sınavlarının konuları ve kapsamı nedir?
 5. Vize ve pasaport işlemleri hakkında birkaç ufak bilgi alabilir miyiz?
 6. Gidiş aşamasından biraz bahsedebilir misin?
 7. Erasmusun ilk günü yeni bir ülke ve yeni bir şehir neler hissettin?
 8. Alışma sürecin nasıl geçti? Bu süreci nasıl atlattın?
 9. Yaşamını sürdürebilmen için gerekli yabancı dil seviyesi nedir?
 10. Konaklama sorununu nasıl çözdün?
 11. Yiyecek sorununu nasıl çözdün? Fiyatlar nasıldı?
 12. Dersler nasıl? Bizden farklı olan neler var? Genel işleyiş neleri kapsıyor?
 13. Erasmusun bir türk öğrenciye sunduğu ve sağladığı imkanlar nelerdir?
 14. Erasmus kapsamında yeni bir şehirde eğlence faktörü ne durumda?
 15. Öğrenciler çalışma imkanı bulabilir mi?
 16. Türklere bakış açısı nasıl?
 17. Gidilen ülke ve şehirdeki ilk göze batan farklılıklar nelerdi? Nasıl alıştın?
 18. Erasmus bitişi ve sonrası neler yaşadın? Bu dönem sana neler kattı?

 
1- Öncelikle senin hakkında birkaç bilgi öğrenebilir miyiz?

Merhabalar ben Batu Yap. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Daha öncesinde Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünü yarıda bırakmak zorunda kaldım. 23 yaşındayım ve Tekirdağ doğumluyum. Hayatımın büyük bir kısmını İstanbulda geçirdim fakat şu sıralar Fethiyede ikamet ediyor,çalışıyor ve eğitim alıyorum. Bundan 2 ay öncesinde Litvanyada 6 aylık Erasmus eğitimimi tamamladım ve ülkeme geri döndüm.

 

 

2- Erasmus ‘a nasıl gidilir? Gereklilikler nelerdir?

Erasmus hakkını kazanmak için öncelikle okulunuz tarafından belirlenen taban kredisini yakalamanız gerekli. Bu kredi benim okulum için 2.20 idi. Krediniz ne kadar yüksek olursa gitme şansınız o kadar artar diyebiliriz tabii ki. Örneğin benim kredim 3.05 civarlarındaydı. Sonrasında ise gitmek istediğiniz okulun talep ettiği seviyeye göre dil sınavlarına girmeniz gerekli. Bu sınavlardaki alt limit ise 70. Tekrar örnek vermek gerekirse benim sınav başarı notum B1 seviyesinde 86 B2 seviyesinde ise 84 idi.

 

 

3- Erasmus için ülke, şehir, ve okul seçimi nelere göre yapılır?

Benim okulumun bana gitmem için şans tanıdığı 4 ülke ve 8 okul mevcuttu. Bunlar Litvanya(3 okul), Bulgaristan(1 okul) , Polonya(3 okul) ve Macaristandı(1 okul). Ben tercihimi kendimce avantajlı olmak için B2 dil seviyesi isteyen tek okul tarafında kullandım çünkü benim dil seviyem okulumuzun öğrencilerinin biraz üstünde kalıyordu. Aynı zamanda gitme hakkım olan okullar ve şehirleri arasında en güzel şehir kesinlikle Litvanyanın başkenti olan Vilniustu. Siz kendinize göre en sevdiğiniz şehir, para birimleri , kullanılan dil ve hatta gece hayatı gibi etmenlerden seçebilirsiniz. Okul konusunda ise hiç şüphesiz araştırıp en iyi eğitim sistemine sahip olan okulu seçmek size büyük avantajlar sağlar.

 


4- Erasmus için İngilizce yeterlilik sınavlarının konuları ve kapsamı nedir?

Dil seviye tespit sınavları B1 ve B2 olmak üzere ikiye ayrılıyordu. B1 sınavında daha hafif bir dil ağırlığı ve daha kolay anlaşılabilir kelimeler mevcutken B2 sınavında dil ve kelimeler en ağır seviyelerde diyebilirim. B2 için konuşmak gerekirse çok fazla akademik ve teknik terimlerle karşılaşabileceğinizi söyleyebilirim. B1 ve B2 sınavında dinleme, yorumlama, çeviri ve grammar kısmı bulunuyor. B2 sınavında ise bunlara ek yüz yüze bir mülakat uygulanıyor. Benden rastgele resimler seçip resimleri İngilizce olarak yorumlamam istenmişti. Resimlerin oldukça alakasız ve evrensel konulardan seçildiğini söyleyebilirim.

Örnek verecek olursak

Örneğin bana Japon kültürü ve kıyafetleri ile alakalı bir resim çıkmıştı. Aynı zamanda bu iki sınavda bir ses kaydı dinleyip boşlukları doldurma kısmına sahip olduğu için kendinizi aksanlı İngilizceye alıştırmanızı tavsiye edebilirim.

 

5- Vize ve pasaport işlemleri hakkında birkaç ufak bilgi alabilir miyiz?

Litvanya vizesi için benim Ankara da bulunan Litvanya Konsolosluğuna gitmem gerekmişti. Pasaportum zaten mevcuttu. Vize için Konsolosluğa görüşmeye sizden istenilen evraklarla birlikte gittiğinizde sadece vize için girmeniz gereken bir mülakat kalmakta. Tabii ki vize işlemleri için randevuyu çok erkenden almayı unutmayın çünkü ben sırf bu yüzden gidememe tehlikesi ile burun buruna kalmıştım. Vize görüşmesi tamamıyla karşınızdaki yetkilinin tavrına ve ruh haline bağlı. Bazı arkadaşlarım görüşmede neredeyse ağlayacak kıvama geldiklerini söylemelerine rağmen benimle ilgilenen hanımefendi bana eksik evrağım konusunda yardımcı bile olmuştu. Mülakatta hangi ülkeleri gezmek istediğiniz ve genel beklentileriniz size sorulabilir. Aynı zamanda sizin birazcık psikolojik sınırınız bile test edilmekte. Yani bu yetkililerin sizinle sert bir ses tonuyla konuşması sizi korkutmasın. İngilizce mülakata eğer stresliyseniz biraz hazırlanmakta fayda var.

 

6- Gidiş aşamasından biraz bahsedebilir misin?

Kararı aldıktan ve bütün işlemleri hallettikten sonra her şey keyifli bir heyecan haline bürünmeye başlıyor. Bavulunuzu toplamak, uçak biletinizi hazırlamak bile çok keyifli bir iş haline geliyor. Yepyeni bir ülkeye yepyeni bir hayat yaşamaya gidiyorsunuz aslında. Hazırlıklarınızı yapın ve kendinizi bu muhteşem akışa doğru bırakın. Gidiş aşamasında bir bilgi vermek gerekirse gittiğiniz ülkede vize kontrolünden geçerken de gelebilecek birkaç soruya hazırlanmakta yine fayda var diyebilirim sanırım.

 


7- Erasmusun ilk günü yeni bir ülke ve yeni bir şehir neler hissettin?

Havaalanından çıktığımda yepyeni bir şehir ve çevrede anlayamadığım bir dilin konuşulması bile beni inanılmaz mutlu etmişti. Biraz şehri ve çevreyi izledikten sonra taksi aramaya başlamıştım. Çoğu taksi şöförü ile dil yüzünden anlaşamasam da sonunda İngilizce bilen bir şoföre adresi gösterip üniversiteme doğru yola koyulmuştum. Okula gider gitmez erasmus koordinatöründen çevre ile ilgili birkaç bilgi alıp marketleri ve bazı önemli binaların yerini tespit etmek için yola çıkmıştım. İnanın çok farklı bir tecrübe size burada bir kitap bile yazsam sizin o 5 dakikada hissedeceklerinizin yerini tutamaz. Yine de siz gitmeden önce birkaç bilgi edinseniz benden daha rahat olabilirsiniz.

 

8- Alışma sürecin nasıl geçti? Bu süreci nasıl atlattın?

Alışma sürecini çok kolay atlatanlardan oldum diyebilirim. Adresleri ve yolları bulmak için Trafi uygulamasını,marketten alacağım ürünlerin içindekiler kısmını okuyabilmek için Google Çeviri Fotoğraf uygulamasını, ufak tefek konum gereksinimleri için ise Mapsme uygulamasını edinmiştim. Çevredeki çoğu insan ile yabancı dil dolayısıyla anlaşamasanız bile rastladığınız ve karşılaştığınız erasmus öğrencileriyle İngilizce sohbetler edebilirsiniz. Benim gittiğim ülke olan Litvanyada yaşlı kesim İngilizceyi hiç bilmezken genç kesim İngilizceye genel olarak hakimdi bu ise benim dışarıdaki hayatımı epey rahatlatmıştı. Erasmus öğrencileri için oluşturulan yurtlarda kalırsanız arkadaş bulmakta hiç zorlanmadan bu alışma sürecini atlatabilirsiniz.

 

9- Yaşamını sürdürebilmen için gerekli yabancı dil seviyesi nedir?

İngilizcenizin en azından B2 seviyesinde olması gerektiğini söylesem yanılmış olmam. Hastaneye gittiğinizde sıkıntınızı anlatabilecek ve kendi okul koordinatörünüzle derdinizi ve problemlerinizi tartışacak seviyeye erişmiş olsanız çok rahat edersiniz. Benim erasmus yaptığım dönemde bazı Türk arkadaşlarım neredeyse B1 seviyesine bile zar zor hakimlerdi ama buna rağmen 6 ay kadar erasmus yaptılar. Aslında iş sadece çabalamanızı ve uğraşmanızı gerektiriyor. Benim dil seviyemin yüksek olması bana kendi koordinatörümle ve hocalarımla arkadaş gibi olmamı hatta gittiğim marketlerden kasiyer arkadaşlar bile edinmemi sağladı. İnsanlarla konuşmaktan asla korkmayın çünkü nerdeyse hepsi çok sıcakkanlı ve tatlılar.

 

10- Konaklama sorununu nasıl çözdün?

Konaklama seçeneği olarak önünüzde sadece yurt ve ev oluyor ne yazık ki. Çoğu ülkede ise ev fiyatları ne yazık ki biraz pahalı durumda. Zaten tek başınıza gittiğiniz bir ülkede tek konaklamanızı pek tavsiye etmiyorum. Öğrenci yurtlarına karar verirken erasmus öğrencilerinin toplandığı yurtları tercih ederseniz erasmusunuzu çok daha keyifli ve çok daha ucuz bir hale getirebilirsiniz. Hatta bu sayede alışma sürecinizi de muhteşem bir şekilde hızlandırmış olursunuz. Benim kaldığım öğrenci yurdu aylık 150 euro ödeme talep ediyordu. Pahalı gibi gelse de ev fiyatlarını göz önünde bulundurursanız ucuz olduğunu bile söyleyebilirsiniz.

 


11- Yiyecek sorununu nasıl çözdün? Fiyatlar nasıldı?

Eğer bir türk olarak erasmusa gidiyorsanız kendinizi her ürünün içinde domuz eti ve ya domuz yağı gibi maddelerin olduğuna alıştırın. Fakat bunların dışında ürün bulmakta mümkün. Örneğin ben bir türk marketinden peynir,salam gibi ihtiyaçlarımı karşılayıp diğer marketlerden de nugget,tavuk,makarna,sebze ve sığır eti gibi ürünleri rahatlıkla elde edebiliyordum. Aynı zamanda vegan ve vejeteryan ürünleri de deneyebilirsiniz çünkü Avrupada çoğu ülkede bu tip bir raf mevcut. Fiyatlara gelmek gerekirse euroyu sürekli türk lirasına çevirmezseniz aslında her ürünün ne kadar ucuza geldiğini anlayabilirsiniz. Örneğin ben Litvanyada peynir,salam,ekmek,zeytin,domates gibi kahvaltıkların neredeyse hepsini 1 euronun altına fiyatlara satın alabiliyordum.

 

12- Dersler nasıl? Bizden farklı olan neler var? Genel işleyiş neleri kapsıyor?

Eğitim sistemleri olarak göze çarpan ilk şey hiç şüphesiz öğrencinin anlatıp öğretmenin dinlediği format diyebilirim. Benim okulumun hocaları sürekli slayt ve ya ödev gibi şeyler hazırlayıp konuları anlatmamızı rica ediyorlardı. Bu sizin aslında dersi sürekli takip edip aynı zamanda bir şeyler öğrenmenizi kolaylaştırıyor. Mesela ben çoğu slaytımın konularını hala ezbere anlatabilirim. Aldığım akademik yazma dersinde 2. Sınıfta tez yazmayı öğrenmiş bulundum. Derslerin çoğunda görsel kaynaklar kullanılıyor. Videolar slaytlar derslerin büyük ağırlığını oluşturuyor. Eğer utangaçlığınız varsa hemen yenmelisiniz çünkü dersler çok çok aktif geçiyor.

 

13- Erasmusun bir türk öğrenciye sunduğu ve sağladığı imkanlar nelerdir?

Erasmus size müthiş bir kültür takası sunmakta. Edindiğiniz diğer milletlerden arkadaşlarınızla kültürel muhabbetler ederek hem ülkenizi tanıtıp hem de yeni ülkeler keşfedebilirsiniz. Bir çok ülkeyle çıkan kültürel benzerlikler sizi şaşırtacaktır. Yeni insanlarla ve farklı bakış açılarıyla tanışmak mükkemmel bir artı olarak size geri dönecektir. Bu sırada onlardan ufak tefek yeni yabancı diller bile öğrenebilirsiniz. Ben erasmusum boyunca Almancamı çok geliştirdim. Asıl büyük imkana dönmek gerekirse, bir türk gencinin vizesiz bütün avrupayı gezebilmesi. İşte olayı mükkemmel yapan etmen bu. Ben 6 aylık erasmusum boyunca 18 farklı şehire gezme şansı buldum. Paris,Amsterdam,Roma,Venedik,Prag,Budapeşte gibi.

 

14- Öğrenciler çalışma imkanı bulabilir mi?

Eğlence ve gece hayatı anlamında çoğu ülkenin bizim seviyemize sahip olmadığını söyleyebilirim. Barlar ve gece klüpleri çok daha küçük mesela. Alkol ve gece hayatı bizim ülkemize göre çoğu ülkede daha ucuz diyebilirim. Bu olayın asıl inceliği ise erasmus öğrencilerinin eğlenmeyi çok iyi bilmesi tabii ki. 😊
15- Öğrenciler çalışma imkanı bulabilir mi?

Ben ve çoğu arkadaşım erasmus esnasında çalışma imkanı bulamadık. Çünkü aslında yasal olarak çalışma hakkına sahip olmuyorsunuz. Eğer benim gibi orada çalışıp geçiminizi sağlama hayaliniz varsa şimdiden bel bağlamamanızı öneririm. Tabii bu gittiğiniz ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gitmeden araştırmakta fayda var.

 

16- Türklere bakış açısı nasıl?

Sizi belki şaşırtacak ama Avrupa insanının çoğu Türklere çok sıcak davranıyor ve hatta bizleri çok seviyorlar. Erasmus öğrencilerinin birçoğu ise Türkler hakkında ufak tefek bilgilere sahip. Mesela benim İzmir Marşını ve Tarkanın Şımarık şarkısını bilen İspanyol ve Slovak arkadaşlarım bile oldu. Bilgisi olmayan bazı insanlar sizi Arap ve başka benzetmelerle yargılayabilir. Oturup anlatırsanız ise büyük bir saygıyla sizi dinliyorlar. Avrupanın hala bir kısmı bizi develere biniyor zannediyor. Sıkılmadan kendinizi açıklamayı deneyin zaten size direkt sıcak bir karşılamada bulunacaklar.

 

17- Gidilen ülke ve şehirdeki ilk göze batan farklılıklar nelerdi? Nasıl alıştın?

Kesinlikle kurallar. Örneğin Litvanyada kırmızı ışıkta geçmek kesinlikle yasaktı. Yere tükürmenin ve duraklarda sigara içmenin büyük para cezalarına neden olduğunu söyleyebilirim. Gideceğiniz çoğu ülke bizim ülkemize göre epey sessiz. Sıfır gürültü olan sokaklar ve ya metrolara kendinizi hazırlamalısınız. Bizim insanımıza göre soğuk kalıyorlar diyebiliriz belki. Farklı bir kültürü yaşamak ve buna alışmak sizin kalitenizi ilerleyen yaşamınızda arttıracaktır. Erasmusun son günlerinde kendimi onların yaptığı çoğu hareketi günlük hayatıma uygulamış vaziyette bulmuştum.

 


18- Erasmus bitişi ve sonrası neler yaşadın? Bu dönem sana neler kattı?

Kültür diyebilirim. Farklı kültürleri ve farklı şehirleri görmek sizi geliştirmekle kalmıyor hatta sizin kariyeriniz için birer artı konumuna geliyorlar. 6 aylık bir sürecin ardından siz de benim gibi 18 şehir görmüş ve binlerce yeni farklı milliyetten arkadaşlar edinmiş halde bulabilirsiniz. Hatta biraz şanslıysanız bu arkadaşlarınızdan ülkelerine birer davet bile koparabilirsiniz. 😊 İnanın yabancı bir arkadaşınızın size Türkiye’ye gelince seni arayacağım demesi bile sizi 10 kat mutlu bir insan haline getiriyor.

Umarım bu tecrübe size de nasip olur ve yarın bir gün bu metni okuduğunuzda neler anlatmak istediğimi daha iyi anlarsınız 😊 😊

 

Bu konuyu daha detaylı incelememizi isteyenler olursa video ve ya canlı yayın gibi bir formatta yeni bilgiler sağlamayı çok isteriz.

İngilizce ve erasmus hakkındaki bilgilrimi paylaştığım kişisel web siteme buradan ulaşabilirsiniz.

 

-BATU YAP(mute)

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir