Html Nedir? Html İle Web sitesi Yapma

Html Nedir?

İlk olarak HTML (Hyper Text Markup Language) türkçe karşılığı Zengin Metin İşaretleme Dili ‘dir. Web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Yani Web’in en temel yapı taşıdır. Web tarayıcıları (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari,Opera vb.) kodları anlayarak web sayfalarına dönüştürürler. Yani günlük hayatımızda gezinmiş olduğumuz sitelerin temeli HTML ile oluşturur.

   Bu dili, kesinlikle bir programlama dili olarak tanımlayamayız. Çünkü kendi başına çalışarak, her kullanıcının isteklerine göre cevap verebilen bir program yazılamaz. Bu yüzden bu dil için metin işaretleme dili dememiz daha doğru olur.

Html Ne İşe Yarar?

   Bu dil bize temel olarak; görsel, yazı ve video gibi ögeleri sayfada yerleştirilmesini ve konumlandırılmasını ve bu sayfaların tarayıcıda düzgün bir şekilde görüntülenmesini ve arama motorlarının sayfa hakkında bilgi vermesini sağlar.

Tarihçesi

1990 yılında Tim Berners Lee, HTML adlı bilgisayar metin dilini bulup geliştirdi ve daha sonra WorldWideWeb (www.) sistemini kurdu. Bu sayede hayatımızın vazgeçilmezi olan internetin temelini oluşturdu.

BU DİLİ KİMLER ÖĞRENMELİ?

İnternet sitesi tasarlamak ve kodlamak isteyen kişiler işe HTML öğrenerek başlayabilir, oldukça basit ve zevkli bir dildir. Ayrıca bu dili öğrenmek için herhangi bir programlama dili bilinmenize veya algoritma bilinmenize gerek yoktur. Bu dili öğrenmek için birçok kaynağa rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

WEBSİTE KURABİLMEK İÇİN SADECE BU DİLİ ÖĞRENMEK YETERLİ Mİ?

 

Evet, sadece HTML ile bir site kurulabilir. Fakat sadece bu dil ile yapılan bir web site dinamik değil statik bir web sitedir. Nedir bu statik, dinamik web site? Hemen öğrenelim. Sadece HTML ile yapılan sitelere statik (sabit) web site denir. Çünkü bu siteler tamamen durağandır ve güncelleme işleri kullanıcılara göre değil sadece kendi dosyalarından yazılımcılar tarafından güncellenebilir. Web sitenin dinamik hale gelmesi için PHP (Hypertext Preprocessor), ASP (Active Server Pages) ve PYHTON gibi programlama dilleri kullanılmalıdır.

WEB SAYFASI HAZIRLAMAK İÇİN BİLGİSAYARIMIZA PROGRAM YÜKLEMELİ MİYİZ?

Bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemek zorunda değilsiniz. Herhangi bir metin editörü ( not defteri, word gibi) HTML sayfası oluşturmak için yeterlidir. Fakat kodlarınızı daha rahat, hızlı ve güzel bir ekran karşısında yazabilmeniz için birçok programdan ( Visual Studio, NotePad++, Adobe Dreamweaver vb) yararlanabilirisiniz.

SON OLARAK SİZLERE HTML’NİN TEMEL KOD YAPISINDAN BAHSETMEK İSTİYORUM.Görmüş olduğunuz bu kod blokları bir web sayfasının temel yapısıdır. <html>,<head>,<title>,<body> etiketleri olmadan HTML sayfası oluşturamayız ve bunlardan ayrı olarak birçok etiket bulunmaktadır.

Bu etiketler hakkında detaylı bilgileri bir sonraki yazımda değineceğim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir