Java Nedir? GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE JAVA

Java Nedir ?

Teknolojinin gelişmesi ile günümüzde pek çok işlerimiz kolaylaşmıştır. Teknolojinin en önemli kavramlarından birisi de Bilgisayardır. Bilgisayarın insanların dilinden anladığı söylenir. Peki bilgisayarın dilinden sizin de anlayabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bu programlama dilleri ile mümkündür. Bilgisayar 0 ve 1 lerden oluşur. Yani bilgisayar ya evet ya da hayır dan anlar ortası yoktur. Programlama dilleri ile Bilgisayar ile iletişim kurabiliriz. Geçmişten günümüze birçok programlama dili gelişmiştir. İnsanlar sürekli bir tartışma içerisindedir; “x dili daha iyi”, “y dili olmasa halimizi düşünemiyorduk”, “z dili daha önemli”.. bu gibi tartışmalar günümüze kadar taşınmıştır. Bana kalırsa her dil önemlidir ve yerlerine göre hepsi bir iş yapmaktadır. Fakat bazı diller diğerlerine nazaran çok daha gelişmiştir ve kullanışlıdır. Ben bu makalemde “Java” dilinden biraz bahsedeceğim ve ileriki yazılarımda da Java’nın içeriğinden bahsedeceğim.

java-logo
Java Oracle

Java 1995 yılında ortaya çıkmıştır. Java uygulamaları bilgisayar mimarisine bağlı olmadan Java Sanal Makinesi(Java Virtual Machine)üzerinde çalışabilen tipik bytecode’dur. Oracle tarafından geliştirilmektedir. Java programlama dilinin önceki adı Oak’tı fakat o dönemdeki insanlar o isimde başka bir programlama dili olduğunu fark ettiklerinde kahvede bulunan programcılar tarafından kahve isminden esinlenerek Java ismine karar veriliyor.

Java programlama dili bir çok yerde işimizi kolaylaştırıyor. Kurumsal uygulamalardan(Şirketleri bankalar vb.)internet geliştirmeye(forumlar,mağazalar vb.), Android uygulamalarından İnternet sitelerine kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Gizlilik ve veri güvenliğine önem vermesi bu dili önemli yapan özelliklerinden sadece bir tanesidir. Java programlama dili Platformdan bağımsız çalışması ile de bir artıdır. Javanın en önemli özelliklerinden birisi de  Artık Veri Toplayıcısıdır(Garbage Collection). Garbage Collection işlemi belleğe bakıp kullanılan nesneleri tesbit eder ve referans edilmeyenleri siler. Aslında bu java’dan önce vardır fakat java ile adını duyurmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. C++,C gibi dillerin en büyük sorunlarından birisi dinamik bellek yönetimidir , Otomatik olarak yapılmaz ve hata sorunu ortaya çıkabilir. Java bunu otomatik olarak kendisi yapar. Javayı java yapan özelliklerden birisi de budur. Java programlama dilini  istediğimiz işletim sisteminde çalıştırabiliriz(Windows,Linux,Mac).  Java programlama dili birçok programlama dilinden etkilenmiştir ve aynı zamanda bir çok programlama dilini de etkilemiştir.

Etkilendikleri:

Ada 83, C ++, Delphi, Nesne Pascal, Eyfel, Genel Java, Mesa, Modula-3, Oberon, Objective-C, UCSD, Pascal, Smalltalk


Etkiledikleri:

Ada 2005, BeanShell, C #, Clojure, D, ECMAScript, Groovy, J #, JavaScript, PHP, Phyton, Scala, Seed7, Vala

Java’nın sloganlarından birisi ile bu yazıma son vermek istiyorum. “write once,run anywhere-WORA”,

(bir defa yaz her yerde çalıştır) sloganı ile derlenmiş java kodunun tekrar derlenmeye ihtiyacı olmadan bütün platformlarda çalışabileceğini ima edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.