Kodlama Eğitimi Nedir? Neler Yapılır?

kodlama eğitimi verme
yazılım eğitimi nasıl verilmeli

Merhabalar. Bu yazımızda sizlere kodlama eğitimi nedir, kimler kodlama eğitimi alabilir ve hayatımızın nerelerinde bulunur onu anlatacağım.

Kodlama Eğitimi Nedir?

Kodlama nedir? ; Yazılım, donanım ve yapay zeka gibi konuların temelidir. Yapmak istenen işleme yönelik bir programlama dili seçerek işe başlanır. Çoğunlukla lise ve üniversitede verilen bu dersler artık okul öncesi çocuklarına kadar verilebilmektedir. Her yaş seviyesine uygun olarak tasarlanan bir çok kodlama etkinlikleri bulunmaktadır. Bu etkinliklerden daha sonraki yazımızda detaylı olarak bilgi vereceğim.

Kodlama eğitimi, hayal etmekle başlar. Sonrasında yüzlerce programlama dili içerisinden hayal ettiğiniz ürün veya hizmet için en uygunu seçilir. Analitik düşünme tekniği kullanılarak planlama yapılır ve çalışmalara başlanır. Analitik düşünme, bir problemi parçalara ayırarak değerlendirip, çözüm üretmektir.Aslında ürün ve hizmet geliştirme bir ekip işidir. Fakat her kişi öncelikle kendini geliştirerek başlamalıdır.

Neden kodlama eğitimine erken yaşta başlanmalıdır?

  • Halihazırda yükselerek gelişen bir teknoloji var. Bu teknolojiyi en doğru şekilde kullanmaları önemlidir.
  • Problem çözme becerilerini geliştirir. Hedefe ulaşmada çıkan sorunları kolayca çözebilmek için  farklı yollar bulmasını sağlar.
  • Yaratıcılığı güçlendirir ve çocukların kendilerine güvenmelerini sağlar.
  • Ve en önemlisi bulundukları yüzyılın öğrenme becerilerini kazanacak olmalarıdır.

Peki kodlama eğitimi aldıktan sonra neler yapabilirsiniz, biraz da bundan bahsedelim.

  • Kodlama bilgilerini yazılım üzerinde kullanarak kendi web sitenizi oluşturabilir, e-ticaret üzerinden ürünlerinizi satabilirsiniz.
  • Donanım ile birleştirerek robotlar tasarlayabilir, çocuklar için çeşitli oyuncaklar üretebilirsiniz.
  • Yapay zeka ile destekleyerek tarım, sağlık, güvenlik, savunma, finans, eğitim gibi alanlarda çalışmalar yapabilirsiniz.
  • Çeşitli mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Belki de sıradaki en önemli sosyal medya uygulaması sizinki olacaktır.
  • Çocuklar için geliştirici oyunlar üretebilirsiniz.

Kodlama öğrendikten sonra yapacaklarınız tamamen sizin hayal gücünüze ve üretkenliğinize bağlı olacaktır. Bunun yaşı yoktur, her yaştan ve meslekten insanlar öğrenip kendilerine bir iş kapısı oluşturabilir.

Gördüğünüz üzere, kodlama eğitimi her yaş ve her insan için öğrenilmesi gereken bir kazanımdır. Bulunduğumuz yüzyıl bunu içermektedir. Az çok demeden edinilen her bilgi, bizi bir adım daha ileri taşır. Hep bir basamak daha yukarı çıktığınız günleriniz olsun sevgili okurlar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir