Online Editör Önerileri

 Online Editör Önerileri

Şimdi sizlere online editör ile html css ve javascript çalışmalarınızın çıktısını alabilmek için kullanılan altarnatiflerinden bahsedeceğim. Özellikle web proglamlamaya yeni başlayan dostlarım için birkaç önerim olacak. Çalışmalarını daha hızlı ve kolay şekilde ilerletebilmeleri için önemli olan  editörleri sizler için derledim.

Neden Online Editör ?

               Web yazılımları ile çalışan kişiler için HTMl, CSS ve JavaScript ön koşul yani bu işin temeli. O yüzden yazdığınız kodları hızlıca uygulamak işinizi kolaylaştıracaktır. İnternet olan herhangi bir yerde bu editörü çalıştırarak masaüstüne kurulan Visual Studio Code, Webstrom gibi masaüstü editörlere bağlı kalmadan online olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca localhost (Yerel Sunucu) derdinden kurtulmak için önemli. Hemen hemen tanıtacağım bütün editörler aynı özelliklere sahip, en iyisi hepsini test etmeniz ve kendinize uygun olanı bulmanızdır.

Önerilen Editörler

Plunker Online Editör
Plunker Online Editör Logo

 

Plunker: İlk editörümüz Plunker. Benim şu ana kadar kullandığım ve kullanmaya devam ettiğim en kullanışlı online editör Plunker dır. Gelin nedenlerini hep beraber öğrenelim. İlk ve en önemlisi Github Desteği. Eğer Github hesabınız var ise bu siteye

de hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Github da olan kodları inceleyebilir ve istediğiniz gibi

şekillendirerek test edebilirsiniz. İkinci bir özelliği ise yazdığınız kodları indirebilir ve sonrasında siteye kodlarınızı tekrar yükleyerek çalışmanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Son olarak söyleyeceklerim editörümüzün gerek kullanımı ve rahat ara yüzü olsun gerek kod düzenleme dahil olan yardımcı araçları olsun editörü hiçbir eksiği yokmuş gibi gösteriyor.

Plunker  editörü buradan kullanabilirsiniz.CodePen Online Editör
CopePen Online Editör Logo

CodePen: Çevrimiçi bir topluluk olan bu Online Editör kullanıcıların oluşturduğu HTML, CSS ve JavaScript kodlarını test etmek ve paylaşmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Açık kaynaklı öğrenmeye büyük katkılar sağlamıştır. 2012 yılında üç tane tam kapsamlı geliştiriciler tarafından yaratılan bu editör aylık 14 milyonu aşkın kullanıcı kitlesi vardır. Web tasarım ve geliştiricilerinin yeteneklerini sergilemeleri için en büyük topluluklardan biri olarak kabul görülüyor.

 

 

 

JsFiddle: Diğer editörlerimizden farklı olmayan ancak en köklü yani en eski ve istikrarlı olan editör. Genellikle kullanıcıların yazdıkları küçük eklentileri test etmek amacıyla kullandıkları editördür. Arayüzü ve basitliği diğer editörlerden daha kullanışlı olmasını sağlıyor.

JsFiddle

 

 

Diğer Web Tasarım yazıları için buraya tıklayınBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir