Ram Nedir? Ram Çeşitleri Nelerdir?

Ram Nedir?

Veri deposu
Veri deposu

Aklınızdaki ram nedir ? sorusuna cevap vermeye çalıştım. Daha fazla merak ettikleriniz için lütfen yorum yapınız.

Ram (Random access memory) , Türkçe karşılığı olarak rastegele erişilebilir bellek anlamına gelir. Ram aslında bakıldığında bir depolama birimidir.
Ram’ in çalışma prensibi aslında bir tür veri deposu olması, ancak depolama derken harddisklerimiz gibi dahili hafızalarla karıştırmamamız gerekiyor. Ram bilgisayar programlarının çalıştığı hafıza alanıdır. Ram’deki bilgiler sabit diskten farklı olarak bilgisayari kapattığınızda silinir. Tek ikili ya da dörtlü modüller olarak bulunabilir ve satın alinabilir. Günümüzün güncel sistemlerinde DDR3 ve DDR4 bellekler kullanılabilir. Hangi tip bellekleri kullanabileceğiniz ise anakartınızın yapısına göre değişkenlik gösterir.
Ramlerde bellek hızları MHZ cinsinden hesaplanır. Ve miktarı da gb olarak gösterilir. MHZ yani yüksek çalışma hızı performansını etkilerken gb la ölçülen değerse kapasiteyi belirler.

Ram Nedir? Ram Çeşitleri Nelerdir?

Veri deposu
RAM NEDİR?

DRAM (DYNAMİC RANDOM ACCESS MEMORY – DİNAMİK RASGELE ERİŞİLEBİLİR HAFIZA)

• RAM aslında DRAM’ın en genel bilinen ismidir.

FPM DRAM (FAST PAGE MODE DRAM – HIZLI SAYFALAMA MODLU RAM)

• FPM DRAM bellekte, 30pin veya 72 pin, 5Volt’luk gerilim çekimi söz konusudur.

EDO RAM (EXTENDED DATA OUT – GENİŞLETİLMİŞ VERİ ÇIKIŞLI RAM)

• EDO RAM bellekte, 72 pin ve 168 pin, 5Volt’luk ve 3.3Volt’luk gerilim çekimi söz konusudur.

 

SDRAM NEDİR? (SENKRON DİNAMİK RAM – SENKRONİZE DİNAMİK RAM)

• Aslında DRAM’ın bir türevidir, özelliği makinenizin işlemcisinin çalışma hızına göre kendini senkron çalıştırabilmesidir. Aynı zamanda işlemcinin veri birikimi için veri yolundan işlemcinin oku ve yaz komutlarına da karşılık verebilir. Yani işlemcinin komut hafızası dolunca SDRAM’dan yardım alabiliyor. Bu da işlemcinin iş kuyruğunu uzatmasına yardımcı oluyor.

SDR SDRAM NEDİR? (SİNGLE DATA RATE SDRAM – TEK VERİ ORANLAMALI SDRAM)
• SDRAM ın orjinal ve uzun yazım biçimini ifade eder. SRAM bellekler 168 ayak pini sayısına, 3.3Volt gerilim çekimine, 66Mhz, 100Mhz, 133Mhz veri yolu hızına sahip şekilde üretilmişlerdir.

DDR SDRAM NEDİR? (DOUBLE DATA RATE SDRAM ÇİFT VERİ ORANLAMALI SDRAM)
• Veri transfer hızı geliştirilmiş ve veri yolu genişliği ikiye katlanmış olan geliştirilmiş SDRAM dır. DDR SDRAM’larda 184 pin ayak iğne sayısı ve 2.5V’luk gerilim çekimi söz konusudur.

DDR2 SDRAM NEDİR?
• Bu DDR SDRAM’ların ikinci nesil ürünüdür. DDR SDRAM’lardan biraz daha farklı bir sinyal yapısına ve daha az elektrik tüketimine sahip bir mühendisliği vardır. Farklı sinyal yapısı ürünü de farklı kılmış ve ana kart ile olan bağlantı ayaklarında bir artışa neden olmuştur. Buda DDR SDRAM’lerde 184 pin olan ayak sayısını 240 pin adete yükseltmiştir. Daha az elektrik tüketiminden kastımız 2.5Volt’luk gerilim çekiminin 1.8Volt’a düşürülmüş olmasıdır. Bu fazla bir fark değil gibi gözükse de, RAM’ın çalışma performansını doğrudan etkileyen çok büyük bir farktır. Ayrıca daha az voltaj daha soğuk çalışabilme demektir.

DDR3 SDRAM NEDİR?

• DDR3 SDRAM in bir önceki nesilden farkı, daha fazla veri genişliği kullanabiliyor olması, 90mm üretim teknolojisinden dolayı daha az elektrik tüketiyor olması ve işlem tampon bölgesinin ikiye katlanması sonucu daha hızlı reaksiyon sürelerine sahip olmasıdır. DDR SDRAM’lerin 2,5 Volt ve DDR2 SDRAM’lerin 1,8 Volt’luk kaynak gerilimi gereksinimlerine karşın DDR3 SDRAM’ler 1,5Volt’luk gerilim gereksinimleriyle DDR2’lerden %30 daha az güç harcarlar. DDR3 SDRAM’ler ve DDR2 SDRAM’ler aynı büyüklükte ve 240 pin olmak üzere aynı sayıda iğneye sahipken, elektriksel olarak uyuşmazlar ve çentikleri farklı yerlerdedir. Daha az elektrik tüketiyor dedik, işte bir önceki nesillerin 1.8V elektrik ihtiyacı vardı, bu nesil 1.5V ile çalışıyor, haliyle daha az ısınıyorlar. Daha az voltaj ile amaç enerji sarfiyatını azaltarak,özellikle notebook bilgisayar sistemleri cihazlarının pil ömrünü uzatmaktır.

DDR3L SDRAM NEDİR?
• DDR3 Low Power bellekler, standart DDR3 bellekler ile kıyaslandığında 1.5v gerilimi yerine 1.35v geriliminde çalışıyor ve bu sayede %15 daha az güç tüketiyorlar. DDR3L bellek tipi DDR3 ile aynı sayıda 204/240 pine sahip olsa da genel olarak geriye uyumlu değildir.

DDR3U SDRAM
• DDR3 Ultra Low Power bellekler, standart DDR3 bellekler ile kıyaslandığında 1.5v gerilimi yerine 1.25v geriliminde çalışıyor ve doğal olarak daha az güç tüketiyorlar. DDR3U bellek tipi DDR3 ile aynı sayıda 204/240 pine sahip olsa da genel olarak geriye uyumlu değildir.

DDR4 SDRAM
• DDR4 2133-3200 MHZ hızına sahip, tam verimin sağlanması için Quad Channel’ı şart koyan RAM modelidir. Gerilimi azaltılmış, artan transfer oranları ve yüksek hızı ile çok daha verimli bir hal almıştır. DDR4 daha fazla performans sağlamasına rağmen daha az güç tüketimi ve az sistem ısınması sağlıyor. DDR4 RAM için 288 pin ve 1.2 Volt gerilim söz konusudur. DDR4 yongaları 2133MT/s (saniyede milyon transfer) ve overclock 4266MT/s arasında transfer hızına sahip, DDR3 teknolojisi 800MT/s-2133MT/s sınırlarındaydı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir