Telifsiz Fotoğraflar Nasıl Bulunur? Telifsiz Fotoğraf Siteleri

İnternet üzerinden kendi özel işiniz için telifsiz fotoğraflar, yani ücretsiz yayınlama hakkına sahip olabileceğiniz fotoğraflar bulabilirsiniz. Birçok blog yazarı ve tasarımcılar için telifsiz fotoğraflar bulmak hayati önem taşır. Lafı fazla uzatmadan sizlere, ücretsiz yani telifsiz resimler nasıl bulunur? Hangi sitelere göz atmalısınız gibi konulardan bahsedeceğim.

Telifsiz Fotoğraf Sitesi Nasıl Bulurum?

Telifsiz fotoğraf siteleri kısa araştırmalar sonucu bulunabilir tabii ki. Ancak benim bizzat kullandığım ve bana sıkıntı çıkarmayan siteleri sizler için derledim. Tecrübelerime dayanarak söylemek istiyorum ki bulabileceğiniz en iyi telifsiz fotoğraflar önereceğim sitelerde mevcut. Bu sitelerden elde edeceğiniz fotoğrafları kişisel veya ticari amaçla kullanabilirsiniz. Hadi gelin hep beraber listemize göz atalım.

1-) Freepik

Listemizde şüphesiz bir numarayı hak eden stok fotoğraf sitesi freepik dir. Milyonlarca ücretsiz içerik bulunan bu siteden istediğiniz amaç için ücretsiz fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Freepik sitesine gitmek için bağlantıya tıklayınız.

freepik-telifsiz-fotoğraflar

2-) Picography

Onlarca kategori bulunan bu sitede telifsiz fotoğraflar bulmak her zamankinden daha kolay! Bu sitede bulunan tüm fotoğraflar tamamen ücretsiz. bağlantıya

Picography sitesine gitmek için bağlantıya tıklayınız.
3-) Pexels

Kategoriler arasında gezerken kaybolacağınız bir başka ücretsiz stok görsel sitesi. Bu sitenin en büyük özelliğinin Api sisteminin olması. Bu sistem ile sitedeki resimleri kolayca çekebilirsiniz.

Siteye gitmek için bağlantıya tıklayınız.

pexels

4-) Rgbstock

   Telifsiz fotoğraflar bulmak için kullanacağınız ilk 5’e girecek bir web sitesi daha. Bu web sitesi sayesinde aradığınız her alanda telifsiz fotoğraflar bulabilirsiniz. Açık söylemek gerekirse kategori kısmı biraz karışık ancak gelişmiş arama algoritması sayesinde istediğiniz fotoğrafı bulabilirsiniz.

Siteye gitmek için bağlantıya tıklayınız.
5-) Freeimages

Özellikle estetik doğa fotoğrafları arıyorsanız bu site tam size göre. 300.000’den fazla telifsiz fotoğraflar sizleri bekliyor.

Siteye gitmek için bağlantıya tıklayınız.

freeimages-telifsiz-fotoğraflar

6-) Burst

İngilizce içeriğe sahip bir sitedir. Kullanış ve arayüz bakımından en temiz sitelerden biri diyebilirim. Hiç tahmin etmediğiniz kategoride aradığınız resimleri bulabilirsiniz. Araştırmaya devam!

Siteye gitmek için bağlantıya tıklayınız.
7-) Unsplash

Pexels sitesine benzer bir api sistemi kullanan bu sitede yüz binlerce telifsiz fotoğraflar sizleri bekliyor. Siteye ücretsiz üye olduktan sonra tüm hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Üye olmanın diğer bir avantajı ise istediğiniz fotoğraflardan oluşan albümler yapabilmeniz.

Siteye gitmek için bağlantıya tıklayınız.

unsplash-telifsiz-resim

😎 FoodiesFeed

Adından da beklendiği gibi bu site tamamen yiyecek fotoğraflarını barındırıyor. Gıda ile alakalı özenle seçilmiş koleksiyonları bu sitede bulabilirsiniz.

Siteye gitmek için bağlantıya tıklayınız.
9-) FreeStocks

Kategoriler arasında kaybolmadan istediğiniz fotoğrafı kolayca bulmak istiyorsanız bu site tam size göre. Toplamda 7 kategoride toplanmış bu telifsiz fotoğraflar işinize yarayacak türde.

Siteye gitmek için bağlantıya tıklayınız.

10-) ShutterStock

Son sitemiz ise birçok kişinin bildiği ve kullandığı shutterstock. Premium özelliğini satın alırsanız tabii ki sayısız profesyonel çekim fotoğraflar bulabilirsiniz. Ancak ücretsiz kısmında da oldukça fazla telifsiz fotoğraflar vardır. Yaklaşık 160 milyon fotoğraf, ikon ve vektör bulabilirsiniz.

Milyonlarca telifsiz görsel için bağlantıya tıklayınızTelifsiz Fotoğraf Nasıl Bulunur?

  • Telifsiz fotoğraf bulmak için sizlere birkaç ipucu vermek isterim. Öncelikle sizlere önerdiğim web sitelerin tam aradığınıza uygun telifsiz resimler bulmak istiyorsanız, anahtar kelimelerinizi arama barına “İngilizce” olarak aratmalısınız.
  • Önceki maddede değindiğim gibi, evet bir anahtar kelimeniz olmalı. Aradığınız görseli anlatabilecek en fazla 3 kelimelik aramalar yapmalısınız. Ancak bu şekilde tam aradığınız görseli bulabilirsiniz.
  • Eğer aradığınız resim kafanızda az veya çok belirgin ise kategoriler arasında gezinmekten kaçınarak direk arama çubuğunu kullanmanızı öneririm.
  • Aradığınız şeyin siz de ne olduğunu tam olarak bilmiyorsanız, yaratıcı içerikler arıyorsanız o halde kategorilere göz atma zamanı gelmiştir.

 

Sanal dünyada kendinizi nasıl korumanız gerektiğini merak ediyor musunuz? Hemen makalemize göz atabilirsiniz!

Sanal dünyada korunma yöntemlerini öğrenmek için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir