Türkiye’den Bir Oyun Firması Olan Rollic Games Satıldı

 

Yakın bir tarihte Peak Games’i 1.8 milyar dolara satın alan ABD merkezli Zynga, geçtiğimiz günlerde Türkiyeden bir oyun şirketini daha satın alarak Rollic Games’i  Türkiye’den yüksek miktara satılan ikinci oyun firması yaptı.

Geçtiğimiz aylarda Zynga’nın Peak Games’i 1.8 milyar dolara satın alması ülkemizde ve dünyada oldukça büyük bir ses getirmişti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “İlk Türk unicorn yani ‘Turcorn’ hayırlı olsun. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi açısından çok önemli bir gelişme.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu

Peak Games’in satılmasının ardından iki ay geçmesinin ardından Zynga, şimdi de   yerli oyun firması olan Rollic Games’i  %80 hissesini 168 milyon dolara resmen satın almış bulunmakta.

Zynga’nın Rollic Games’i bu kadar büyük bir fiyata satın alması elbette ki tesadüf değil.

eğlenceli oyunlar
oyunlar

 

 

 

 

Geçtiğimiz üç ay içerisinde dünya  listelerinde en çok indirilen oyunlar sıralamasına Rollic Games 3 ayrı oyun ile birlikte girmeyi başarmıştı. Bu sayede de  dünyaca ünlü şirketlerin  ilgisini üzerine çekti. Zynga’dan gelen açıklamaya göre Zynga, Rollic’in %80’ine 168 milyon dolar ödeyeceğini belirtirken, kalan %20 hissesini de gelecek 3 yıl içerisindeki kar oranına göre hesaplanacak değerlemeye bakılarak satın alacağını bildirdi. Bu açıklamaya  göre Rollic’in şu anki toplam değerinin 210 milyon dolar olduğunu da söyleyebiliriz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir