Yeni Bir Yabancı Dil Öğrenmek İçin 5 Basit Teknik

yabancı dil
yabancı dil

(DIY)

SİZDE KENDİNİZE Yabancı Dil İNGİLİZCE  ÖĞRENMEK İÇİN NE YAPMALIYIM SORUSUNU SORDUĞUNUZ İÇİN BURADA OLMALISINIZ. 

 

Bugün size evde yabancı dil geliştirmek isteyip de asla ilk adımı atamayanlar için kendi kullandığım birkaç fikri paylaşacağım. Başlamadan önce bu fikirlerin en azından birçoğunun profesyonel fikirler olmadığını belirtmek isterim. Hatta bu fikirlerden bazılarının doğru olmadığını bile savunabilirsiniz. Hiçbir profesyonel eğitim almamama rağmen bu ve bunun gibi taktiklerle İngilizce mi ve Almanca mı geliştirdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Şimdi size bunların 5 tanesinden bahsedeceğim;

1-Temel kavramlar ile yabancı dil

Bir dili öğrenmeye başlamadan önce belki de yapılması gereken ilk adım tam profesyonel anlamda olmasa bile yüz yüze ya da internet üzerinden temel birkaç bilgi edinmek. Örneğin; İngilizce öğrenmek isteyen bir adayın tense kavramlarını öğrenmesi ya da Almanca öğrenmek isteyen bir adayın artikelleri öğrenmesi gibi adımlar. Bu tip dersleri online ve ücretsiz şekilde udemy platformundan elde edebilirsiniz.

2-Oyunları, filmleri ve dizileri yabancı dil alt yazısı ile birlikte takip etmek

Çok basit ve alakasız gibi görünen bilgisayar oyunları ve filmler aslında kelime hafızası ve yapı konularını en güzel şekilde geliştirmeniz için size ciddi imkanlar sunmakta. Bu bahsettiğim taktik A2-B1 seviyelerinden sonra ilerlemek için etkili bir yöntem aslında. Çünkü başlangıç seviyesinde İngilizce alt yazılardan hiçbir şey anlayamayacağınız için, bu yöntemden önce en azından %30-40 gibi bir dil yeteneğine sahip olmanız gerekebilir.

3-Türkçesini bildiğiniz, okuduğunuz bir kitabın yabancı dil olanı tekrar okumak

Özellikle yakın çevreme en önde tavsiye ettiğim yöntemlerden birisidir. Türkçesini okuduğunuz kısa ve ya orta uzunluktaki bir kitabı yabancı dille tekrar okumak size kelimeler arasında bağlantı kurma imkanı sağlar. Örneğin çok sevdiğiniz bir kitap serisini bitirmiş sinizdir. Mesela ben Harry Potter serisini belki de 3-4 kere baştan okumuşumdur. Son olarak bu kitapları İngilizce okuduğumda çoğu kelimeyi Türkçe versiyonundan hatırladığımı fark etmiştim. Çok ufak gibi gelse de bu sizin kelime haznenizi mükemmel ölçüde ilerletecektir.

4-Şarkı çevirileri

Yakın çevreme sürekli olarak önerdiğim yöntemlerden bir diğeri ise bu yöntemdir. Belki de hepimiz hayatımızda bir yere giderken, bir iş yaparken sürekli kulaklıkla müzik dinlemekteyiz. Sevdiğiniz günlük şarkıları sözleri ve çevirileri ile birlikte okumak, izlemek ve ya dinlemek yine kelime hafızanızı geliştirmek için muhteşem bir yöntem. Özellikle de zoraki eğitim gibi faaliyetlerden çok sıkılan bir millet olduğumuz için, bu yöntemle aslında günlük yaşantımızda bile çok kolay bir şekilde dil yeteneklerimizi geliştirebiliriz.

5-Konuşmak

20 tane hatta 100 tane yöntem ve ya kolaylıkta yazsak bu işin olmazsa olmazı konuşma pratiği. Yabancı dillerle ilgili sahip olduğunuz teorik bilgiler full olsa bile konuşma ve yazma gibi pratikler olmadan ne yazık ki dil bilginizi daha fazla ileri götüremezsiniz. Fiilleri, sıfatları, isimleri her şeyi öğrenmiş olabilirsiniz. Fakat, bütün bu bilgileri konuşma üzerinde kullanabiliyor olmak bu konunun en önemli noktası. Konuşurken gereken bütün kelimeleri hatırlama yetisi aslında sizin için bu bilgileri sürekli canlı tutmaya yarıyor. Kendi adıma konuşmak gerekirse yazlık bir şehirde otelde çalışmanın ve erasmus yapmanın verdiği avantajlar sayesinde yabancı dillerimi çok yüksek seviyelere taşıyabildim. Bu gibi fırsatları kesinlikle size de tavsiye ediyorum.

 

Konuyu toparlamak gerekirse yukarıda anlatmış olduğum teknik ve taktikler tamamı ile benim denemelerim ve fikirlerim üzerinedir. Sizin için doğru olmayabilir hatta uzmanlar için bile doğru gelmeyebilir. Ben kendi yabancı dil yeteneklerimi bu yöntemler sayesinde geliştirdim. Size de bu yolda başarılar dilerim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir