Yazılıma Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Yazılıma yeni başlayanlar için güzel bir yazı olduğundan şüpheniz olmasın. Yazılım artık yaşamımızın bir parçası haline geldi. Her gün kullandığımız, elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız en büyük örneğidir. Daha fazla örnek vermek gerekirse; bilgisayarlar, arabalar, beyaz eşyalar vb. Bunu çoğu insan fark edip yazılım öğrenmek için bir araştırma içerisine girmektedirler. Fakat bu işin kendilerine göre olmadığını görüp pes etmektedirler. Nedeni ise, ya yanlış yönlendiriliyorlar ya da yanlış çalışmalar sonucunda pes etmekteler.

Genel bir öneri olarak ise ilk öğrenmeniz gereken algoritmanın ne olduğu ve nasıl oluşturulması gerektiğidir.

 

Yazılıma Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler Olarak Şunları Söyleyebiliriz

1-   Online Dünya En Yakın Dostunuz ve Her An Yanınızda

 

Eğer yazılıma yeni başlayanlara öneri olarak. Kodlama öğrenmenin en kolay ve etkili yolu.  Online olarak ulaşabileceğiniz yüzlerce ücretli veya ücretsiz kurs bulunmaktadır. Bunu beş on yıl önce yapmak isteseydiniz bu kadar kaynak bulamazdınız.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kursun yeni başlayanlara uygun olup olmadığına bakmaktır. Bunun nedeni ise. Size en küçük detayı bile sabırla öğretip çok iyi anlamanızı sağlamaktır. Kursa başladıktan sonra hiçbir şey anlamadığını fark edip, bu işi yapamayacağınızı düşünebilirsiniz. Bu çok normaldir, moralinizi bozmadan çalışmanızı istikrarlı bir biçimde sürdürün.

 

2-   Hangi Dil Seçeceğinize Karar Verin

Bir programlama dilini öğrenirseniz diğerlerini daha kolay öğrenebilirsiniz.

Hepsini aynı anda öğrenmeye çalışırsanız, hiç birini tam anlamıyla öğrenemezsiniz.

Hangi alanda çalışacağınıza karar verdikten sonra hangi dilleri kullanmanız gerektiğini araştırmanız gerekir. Genellikle ilk başlayanlar JavaScript , python gibi dilleri kullanırlar.

3-   İstikrarlı Olun, Her gün Kodlama yapın

Bu işe başladıktan sonra düzenli çalışmanın çok büyük faydası olacaktır aksi halde bilgiler kopuk olacaktır. Mesela hafta sonu oturayım 10 saat çalışayım diyebilirsiniz. Fakat bu sizin öğrenmeniz açısından yanlıştır, her gün en az 1 saat çalışmanız daha faydalı olacaktır. Aralıklarla çalıştığınız zaman bilgisayarın başına oturduğunuzda çoğu şeyi unutmuş olduğunuzu fark edeceksiniz.

4-   Zorluklarla Nasıl Başa Çıkacağınızı İyi Bilin

Birçok hatayla karşılaşacaksınız ve bunları çözmek isteyeceksiniz, başaramayınca sakın pes etmeyin. Çözemediğiniz sorunları google da nasıl arayacağınızı bilmeniz gerekir, ilk zamanlarda bu sorunlar normaldir. Forum sitelerinde en iyi şekilde faydalanın. Sosyal medyayı bir kaynak olarak kullanabilirsiniz. Yazılımcılara ulaşmanız için en kolay yöntemlerdendir.

5-   Proje Odaklı Çalışın

Yazılıma yeni başlayanlar için en önemli nokta öğrendiğiniz kodları biliyorum diyip alıştırma yapmadan yeni konuya geçerseniz, belli bir süre sonra geri dönüp baktığınızda unuttuğunuzu görebilirsiniz. İşte u sebepten her öğrendiğiniz bilgiyi koda dökmekten defalarca tekrar etmekten kaçınmamanız gerekir. Hayal gücünüzü çalıştırın, beyninizi zorlayın. Ufak da olsa, basit de olsa projeler üretin ve koda dönüştürün.

Bu sayede yazılıma yeni başlayanlar geriye dönük tekrar da yapmış olursunuz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir