İş Analisti / Yazılım İhtiyaçları Analisti

İş Analisti, yönetim bilişim sistemleri alanında öne çıkan meslek grupları arasında ön sıralarda yer almaktadır. Bilişim teknolojilerini ve yönetim alanlarını bir arada kullanan iş analistliği, nitelik olarak temel bir yazılım bilgisi ve yönetim becerileri istemektedir. Yazılım ihtiyaçlarına çözüm üretmesi sebebiyle aynı zamanda yazılım ihtiyaçları analisti olarak da bilinmektedir. YBS bölümünden mezun olan bireyler ise bu alanı sıklıkla tercih etmektedirler.


Klasik iş analistliği ise yazılım bilgisi gerektirmez, iş süreçlerinde ve işletme içi operasyon hedeflerinin belirlenmesi üzerine çalışır. Bu yazıda klasik meslek den ziyade, yazılım şirketleri bünyesinde çalışan iş analistliği ele alınmaktadır.

İş Analisti Kimdir ve Çalışma alanı nedir? 

İş analisti, yazılım ürünleri üreten işletmelerde müşteri ve yazılımcı arasındaki iletişimi sağlayan kişidir. Müşteri genel itibariyle yazılımı üreten kişi veya kişilerle muhattap olmaz. Bu konuda iş analisti rol oynar. İş analisti müşterinin sorunlarına çözüm üretmeyi hedefler ve asıl işi müşterinin ihtiyaç ve isteklerine göre proje gereksinimlerini ortaya çıkarmaktır. İş analisti bu gereksinimleri, müşteri ile yapılan mülakatta, saha gezintilerinde veya kullanıcı bakış açısı ile oluşturabilmektedir. Ortaya çıkarılan gereksinimler görüşmelerin tamamlanmasından sonra iş analisti tarafından yazılım geliştiricilerine iletilir ve proje oluşturulmaya başlanır. Programlama kısmında yazılım tamamen gereksinimler üzerine oluşturulur. Müşterinin isteği dışında bir işlem dahil edilmez. Müşteriyi iyi dinlemek, müşteri isteklerini iyi belirlemek ve sunulacak çözümlerin açık ve anlaşılır bir şekilde karşı tarafa anlatılması, çözümün en iyi şekilde oluşturulmasında ilk aşama olarak önemlidir. Aksi takdirde, ilk aşamada yapılan bir hata tüm süreçleri etkiler ve çözümün beklenilenden farklı, istenmeyen bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Bu da hem müşteride hem de işletme bünyesindeki çalışanlarda tatminsizliğine yol açar.İş Analisti mesleğinin Gerektirdiği Nitelikler 

– Bu mesleği yapan kişi, analitik düşünce açısından iyi bir konumda olmalıdır. Analitik düşüncenin etkin olması, herhangi bir sorun için hızlı ve çeşitli çözümlerin sunulmasını sağlar.
– İnsanlarla olan iletişim becerileri iyi olmalıdır. Müşteriye sunulan fikirlerin açık ve anlaşılır şekilde anlatılması önemlidir. Aynı zamanda iş analisti gereksinimleri belirlerken iyi bir dinleyici olmalıdır.
– Meslek sahibi liderlik özelliğine sahip birisi olmalıdır. Çalışanların koordineli ve takım halinde çalışması göz önünde tutulmalıdır. Yazılım sürecinde her bir aşamada farklı olaylar gerçekleştirilir ve bu aşamalar da farklı çalışanlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bu nedenle ekibin bir bütün olması sağlanmalıdır.
– Planlı ve disiplinli bir şekilde çalışılmalıdır. Yürütülen her aşama en titiz şekilde gerçekleştirilmelidir. Projeye ilave edilecek veya çıkarılacak unsurlar hızlı ve planlı bir şekilde sisteme dahil edilmeli veya sistemden uzaklaştırılmalıdır.
– Organizasyon becerisine sahip olunmalıdır. Eldeki verinin kim tarafından nasıl işleneceği hakkında bilgi sahibi olunmalı ve ona göre bir iş dağılımı gerçekleştirilmelidir.

İş Analistliğinin Gerektirdiği Beceriler

– Temel veya ileri seviyede programlama bilgisi gerektirmektedir. Üretilecek olan ürün/ çözüm bir yazılım olduğundan dolayı iş analistinin temel programlama seviyesine sahip olması gereksinimlerin daha rahat ortaya çıkmasını ve çözüm fikirlerinin hızlı oluşturulmasını sağlayan önemli bir niteliktir. Programlama bilgisine sahip olmayan bir analist için durum zorlaşacaktır.
– Yazılım yaşam döngüsü (SDLC) aşamaları hakkında bilgi sahibi olmak. SDLC, yazılım geliştirme aşamalarını kapsayan bir döngüdür. İş analistinin bu aşamalarda hangi olayların kim tarafından gerçekleştirildiğini bilmesi, iş süreçlerinde güzel bir avantaj olmaktadır.
– Kariyerini iş analisti olarak gerçekleştirmek isteyenlerin, fakültelerin Yönetim Bilişim Sistemleri, Endüstri Mühendisliği, İstatistik, İşletme Mühendisliği ve Bilgisayar bölümlerinden mezun olması gerekmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.