YBS ve SEO – YBS Mezunları SEO Uzmanı Olabilir mi?

YBS ve SEO arasında ne gibi bir ilişki olabilir? Yönetim bilişim sitemleri bölümünde pazarlama, yazılım ve teknoloji dersleri verilmektedir. Bu dersler sayesinde mezunların kendilerini birçok alanda geliştirip iş alanı oluşturabilirler. Bu iş sektörlerinden birisinin SEO uzmanlığı olma ihtimali vardır elbette.

YBS mezununun SEO uzmanı olarak çalışabileceğini biliyor muydunuz?

Artık teknolojinin gelişmesi ve dijital ortamların artışının önüne geçmek ya da tüm teknolojilerde uzmanlaşmak çok mümkün değildir. Birçok teknolojiden ihtiyacınız kadar öğrenmek ve bir alanda uzmanlaşmak çok daha mantıklı hale gelmeye başlamıştır. Yönetim bilişim sistemleri öğrencilerine ise çeşitli teknolojilerde bilgiler verilmektedir. Bu alanların birinde uzmanlaşmak öğrencilerin tercihi ile şekillenebilir. Verilen eğitimlerin SEO uzmanlığı olma yolunda, süreci hızlandırıp mantığı daha iyi anlayabilen uzman olmasını sağlayabilir.

 

SEO Önemi Ve Geleceği ?

Son yıllarda mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte internet dünyasında üretilen içerik oranı hızla artmıştır. Bu artış ile birlikte herkes doğru bilgiye ulaşmak için adeta çabalıyor. Gün geçtikçe içerik üretimi katlanarak devem ederken okuyucular web siteleri arsında en kaliteli bilgiye ulaşmak için çabalamaktadır. Arama motorları da okuyucusuna en doğru ve kaliteli bilgiyi sunabilmek için çalışmaktadır. İçerik üreticilerinin doğru ve kaliteli içerik ürettiğini test eden algoritmalar ve kurallar geliştirmektedir. Buna ek olarak kullanıcı deneyimleri ile test ederek okuyucunun ihtiyacı olan bilgiyi sunabilmek için çalışmaktadır.

Gün geçtikçe bu kurallar ve algoritmalar daha önemli hale gelecek ve SEO kurallarına uymadan içerik üretenler başarı elde etmesi çok zorlaşacak. Bu da SEO uzmanlarına olan ihtiyacı artıracaktır.

Bir tahminim ise şöyle, sadece web siteleri değil sosyal medyalar, mobil uygulamalar gibi birçok alanda da SEO uzmanına ihtiyaç duyulacak.

SEO Nedir?

Arama motorlarının kullanıcılarının daha iyi hizmet sunabilmek için çeşitli algoritmalar geliştirmektedir. Bu algoritmalar web sitelerin teknik özelliklerinden ve kullanıcıların web sitesine karşı davranışlarını değerlendirerek, sıralama yapmaktadırlar. Kullanıcının arama niyetine göre karşısına en doğru ve ihtiyacı olan bilgiyi çıkarabilmek için çabalamaktadır. Çeşitli kurallar ve algoritmalar ile içerik üreticilerine yol göstermektedir. Bunun sonunda karşımıza arama motoru optimizasyonu çıkmaktadır.

 

SEO çeşitli şekillerde sınıflandırılarak anlatılabilir;

 • Teknik Seo ; Web sayfanızın kurulumundan itibaren kurallara uygun tasarlanmasıdır. (Hatasız kod yapısı gibi.)
 • Site Dışı Seo : web sayfanızın dışında ama web sayfanıza etkisi olan unsurla olarak adlandırabiliriz. (Sosyal medya vb.)
 • Site İçi Seo ; Web sayfanız ile ilgili teknik sorunlar ve içerik kaliteleri gibi unsurlardır.
 • Yerel SEO (Local SEO) ; Yapılan çalışmanın sadece belli bir bölge için yapılmasıdır.
 • Klasik SEO (Global SEO) ; Yapılan optimizasyonların kısıtlaması olmadan tüm bölgelere hitap edecek şekilde uygulanmasıdır.

Yukarıdaki terimler detaylı anlatılmamıştır merak edenler için benimde faydalandığım bir kaynak bırakıyorum.

Ayhan karaman SEO nedir? 

 

 

 

 

One thought on “YBS ve SEO – YBS Mezunları SEO Uzmanı Olabilir mi?

 • 5 Kasım 2021 tarihinde, saat 09:12
  Permalink

  Gerçekten yararlı paylaşım olmuş. Sayende bilgilendim teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.